خطرات کار در ارتفاع شامل چه مواردی است؟

خطرات کار در ارتفاع

کار در ارتفاع از آن دسته از شغل ها است که دارای خطرات زیادی است و فرد ممکن است در اثر سقوط مجروح شود یا متاسفانه فوت کند.

در تمامی فعالیت ها و شغل های دیگر خطراتی وجود دارد ، اما خطرات کار در ارتفاع به مراتب بیشتر و خطرناک تر است و می تواند باعث حوادث مرگبار در محل کار نیز شود.

با شناختن احتمال خطرات کار در ارتفاع، می توان اقدامات مناسبی را برای کاهش خطرات این کار انجام داد.

نقاشی و تزئینات ساختمان، تمیز کردن پنجره ها، ساخت و ساز ساختمان، تعمیر ساختمان از جمله کارهایی است که کارگران در آن ها با ارتفاع سر و کار دارند. کار در ارتفاع می تواند در هر شغلی وجود داشته باشد برای مثال استفاده از یک نردبان متحرک برای رسیدن به قفسه های بالایی در یک انبار. کار در ارتفاع نیاز به آموزش صحیح و دقت کافی دارد تا از آسیب دیدگی ها جلوگیری شود.

آشنایی با خطرات کار در ارتفاع

برخی از موارد خطرات کار در ارتفاع در ادامه بررسی شده اند که عبارت اند از :

پشت بام و سایر سطوح

سقوط از پشت بام ها و یا پنجره های سقفی بسیار رایج است و می تواند منجر به صدمات جدی در فرد و یا منجر به کشته شدن فرد شود.

هر کار که مربوط به پشت بام شود را باید به عنوان خطری با ریسک بالا در نظر گرفت و بر این اساس اقدامات کنترل انجام شود. حتی سقف های محکم نیز می توانند باعث مشکلاتی برای کارگران شوند. سقف های شیب دار، مانند سقف خانه ها در شمال کشور یا ویلا ها نیز می توانند مشکل ساز باشند.

یکی از خطرات کار در ارتفاع، سقف ها یا سطوح شیب دار است

 تجهیزات نادرست

بهترین راه مقابله با خطرات، کم کردن و یا از بین بردن خطرات در صورت امکان است. برخی از انواع خاصی از کار در ارتفاع را می شود به کمک ابزارهایی از سطح زمین انجام داد، برای مثال برای تمیز کردن پنجره ها می توان از شلنگ هایی که قابل تعویض و یا دارای سایر تجهیزات برای رسیدن به پنجره مورد نظر هستند، استفاده کرد.

اما در مکان هایی که کار در ارتفاع اجتناب ناپذیر است، همیشه باید تجهیزات درستی مورد استفاده قرار گیرند. این تجهیزات می توانند شامل سکوهای دسترسی، نردبان، داربست، طناب یا هر نوع تجهیزات دسترسی دیگر باشند. انتخاب درست تجهیزات مورد نظر به میزان خطر کار، مشکلات دسترسی به مکان و مدت زمان انجام کار بستگی دارد. برای کم کردن خطرات کار در ارتفاع، تمام تجهیزات مورد نیاز باید قبل  و بعد از هر بار استفاده به طور کامل و دقیق بازرسی شوند.

تجهیزات نامناسب یکی از خطرات کار در ارتفاع است

عدم تجربه کافی

برای جلوگیری از خطرات کار در ارتفاع، کارگران باید دانش، مهارت، آشنایی و تجربه لازم را برای استفاده صحیح از تجهیزات برای انجام کار داشته باشند. بهتر است آموزش تحت نظارت یک فرد واجد شرایط و توانمند انجام شود.

مطمئناً با کمک و پشتیبانی آموزش دهنده حرفه ای، کارگران دانش کافی را برای کار در ارتفاع با خیال راحت و با تجهیزات متنوع به دست می آورند.

اقدامات حفاظتی کافی در کار

از اقدامات حفاظتی که باید برای کار در ارتفاع و قبل از آن انجام شود، استفاده کامل از سلسله مراتب توصیه شده است. از اولویت های اقدامات حفاظتی باید جلوگیری و یا پیشگیری از سقوط افراد باشد.

اقدامات حفاظتی کافی در کار باعث کاهش خطرات کار در ارتفاع می شود

ارزیابی نامناسب ریسک

اطلاعات منتشر شده توسط  HSE (سازمان اجرایی بهداشت و ایمنی) نشان می دهد که حوادث و تصادفاتی که هنگام کار در ارتفاع رخ می دهد یکی از بزرگترین دلایل صدمات و تلفات کارگران است. خطرات کار در ارتفاع شامل سقوط  از ساختمان و یا سقوط از سقف های ضعیف است. بنابراین کارگران باید با مهارت باشند و از تجهیزات لازم در کار خود استفاده کنند تا حوادث حین کار کاهش یابد.

برای انجام هر کار، ارزیابی مناسب ریسک مستلزم در نظر گرفتن همه خطرات قابل پیش بینی است. شخصی بدون دانش کافی، و ارزیابی صلاحیت برای کار در ارتفاع مناسب نیست. در مقابل، فرد مسئول و حرفه ای باید توانمند باشد تا بتواند مشکلات احتمالی که در کار ممکن است رخ دهد را شناسایی کرده و اقدامات مناسبی را برای جلوگیری از حوادث توصیه کند.

آشنایی با خطرات کار در ارتفاع بسیار مهم است

راهنمایی HSE در مورد به حداقل رساندن خطر

HSE نکاتی را جهت کمک برای به حداقل رساندن خطرات کار در ارتفاع منتشر کرده است که در اینجا به برخی از آن ها اشاره کوچکی شده است:

  • اگر می توانید از گزینه جایگزین دیگری برای کار استفاده کنید، از کار در ارتفاع بپرهیزید.
  • از تجهیزات صحیح استفاده کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که تجهیزات کافی برای کار، مقاوم، باکیفیت و در وضعیت کاری مناسبی هستند.
  • اطمینان حاصل کنید که کارگران می توانند با خیال راحت و بدون هیچ خطری کار خود را انجام دهند.
  • از سطوح ضعیف مانند سقف ها اطمینان حاصل کنید و در صورت کار روی آنها یا در نزدیکی آنها، از اقدامات مراقبتی اضافی استفاده کنید.
  • از کارگران در برابر سقوط اشیاء محافظت کنید.
  • روش های نجات اضطراری را مهم و ضروری تلقی کنید و آن ها در اولویت کار خود قرار دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیر - 09199722812