7 نکته ساده در مورد ایمنی داربست

ایمنی داربست

در صنایع و مشاغل حادثه خیز مانند کار در ارتفاع، ضروری است که کارگران ساختمانی از پروتکل های ایمنی مناسب مانند ایمنی داربست ، پیروی کنند تا اطمینان حاصل شود که همه افرادی که در این پروژه کار می کنند با خیال راحت و بدون آسیب دیدگی به خانه خود می روند. سرعت و کارایی بدون شک در کار مهم است، زیرا هر روز اضافی برای کار، هزینه زیادی را صرف می کند، اما از طرفی بسیار مهم است که ایمنی محیط کار، هرگز به خطر نیفتد.

شایع ترین دلایل تصادفات و جراحات در محل های ساختمانی مربوط به داربست است. سقوط از ارتفاع، داربست های فروریخته، سقوط اشیا مانند ابزارها و مواد کار و برق گرفتگی متأسفانه در مشاغل حادثه خیز معمول است، بنابراین این راهنما 7 نکته ساده ایمنی داربست بندی را ارائه می دهد که می تواند از اکثر این حوادث که به طور معمول در محل های ساختمانی اتفاق می افتد جلوگیری کند. با ادامه همراه باشید!

محل کار را بررسی کرده و خطرات را شناسایی کنید

وقتی صحبت از ایمنی می شود، مهمترین نکته ایمنی باید قبل از شروع کار انجام شود. متخصصان واجد شرایط باید محل کار را بررسی کنند تا خطرات احتمالی را شناسایی کرده و راه حل های مناسب را پیاده سازی کنند. هر روز که کار پیشرفت می کند، خطرات جدیدی در کار به وجود می آید که کارگران با آن آشنایی ندارند، بنابراین مهم است که محل کار هر روز برای شناسایی خطرات جدید بازبینی شود. به طور خاص، مدارهای الکتریکی برای جلوگیری از برق گرفتگی هرگز نباید در مجاورت داربست قرار بگیرند.

داربست ها را روزانه بازرسی کنید

یکی از نکات ایمنی داربست بندی، بررسی روزانه داربست ها می باشد. مهم است که داربست ها به طور روزانه مورد بازرسی و نگهداری قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که یکپارچگی ساختاری داربست سالم باقی مانده است. یک متخصص واجد شرایط باید قبل از شروع کار روزانه، سالم بودن همه تخته ها و عملکرد و ایمنی همه اجزا را بررسی کند. عدم بازرسی منظم داربست می تواند منجر به شرایط بسیار خطرناکی شود که می تواند ایمنی کارگران را به خطر بیندازد.

آماده سازی پایه های داربست برای ایمنی داربست

ممکن است به نظر معمولی برسد اما پایه های داربست در ساخت و نصب آن ها بسیار مهم هستند و هرگز نباید روی سطوح ناهموار یا ناپایدار کار کرد. زمینی که داربست بر روی آن بنا شده باید تا حد ممکن صاف باشد. برای جلوگیری از فرو رفتن پایه در خاک یا آسفالت نرم، همیشه باید از کاستورها یا صفحات پایه به همراه یک بلوک چوبی استفاده شود. لازم به ذکر است که داربست ها هرگز نباید روی سطح سنگ تراش یا چوب نصب شوند.

محل کار را منظم و مرتب نگه دارید

طبیعی است که بعضی اوقات محل کار بهم ریخته باشد، اما در ساخت و ساز و یا کار در ارتفاع ضروری است که با مرتب و منظم بودن محل کار از هرگونه لغزش، افتادن یا خطرات ناشی از سقوط جلوگیری کنید. سازماندهی وسایل بسیار حیاتی است زیرا نه تنها خطر سقوط ابزارها را از خود داربست کاهش می دهد، بلکه حرکت کارگران را در اطراف سکو نیز آسان می کند.

اطمینان حاصل کنید که همه کارگران آموزش دیده و واجد شرایط هستند

طبق قوانین OHS استرالیا، کلیه کارگران ساختمانی که کار خود را بر روی داربست یا نزدیک آن انجام می دهند باید به طور مناسب در مورد نحوه عملکرد داربست آموزش ببینند. کارهای ساده ای مانند بالا و پایین رفتن از داربست می توانند خطرناک باشد، بنابراین لازم است که کارگران در تمام جنبه های استفاده از تجهیزات داربست، از جمله نحوه جلوگیری از سقوط و واکنش به شرایط اضطراری، به درستی آموزش ببینند. علاوه بر این، کارگران همیشه باید از وسایل حفاظتی ایمنی مانند کلاه های ایمنی، عینک محافظ، کفش های ضد لغزش و تجهیزات محافظت در برابر سقوط استفاده کنند.

به دستورالعمل های ظرفیت و توان داربست توجه کنید

یکی از رایج ترین اشتباهات در مورد داربست، عدم پایبندی کارگران به ظرفیت بارگذاری هر سکوی داربست است. نه تنها کارگران بار را بر روی سکو قرار می دهند، بلکه تجهیزات و مواد کار نیز وزن قابل توجهی را به سکوی داربست اضافه می کنند که می توان به طور معمول وزن آن ها نادیده گرفته می شود. علاوه بر این، انواع مختلف داربست، ظرفیت بار متفاوتی دارند، بنابراین یادآوری هر ظرفیت بار داربست برای اطمینان از ایمنی همه کارگران بر روی و پایین داربست ضروری است.

همیشه از گاردریل برای ایمنی داربست استفاده کنید

این یک شرط قانونی است که هر داربست بلند باید دارای محافظ در هر سه طرف باشد. حتی با وجود این محافظ ها، قسمت رو به ساختمان همچنان خطرناک است، بنابراین توصیه می شود که در چهار طرف سکو محافظ داشته باشید. به خاطر داشته باشید، حفاظ های حفاظتی هرگز نباید جایگزین تجهیزات حفاظت از سقوط شوند، این تجهیزات حفاظتی همیشه باید توسط کارگرانی که از داربست استفاده می کنند، استفاده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیر - 09199722812