همه چیز که باید درباره ی لایف لاین بدانید !

لایف لاین

لایف لاین و شبکه های ایمنی سیستم های “سقوط” هستند که برای ایمنی در زندگی کارکنان در ارتفاعات و پله هایی که در آن عناصر ساختمانی مانند پاراپت ، ریل محافظ وجود ندارد ، اجرا می شوند.

از جمله مناطق مورد استفاده و بخش هایی که نیاز به کار در ارتفاع ایمنی شغلی دارند ، ساختمانهای در دست ساشخت و بهره برداری ، توربینهای بادی ، ساختمانهای از نوع برج مانند دودکش های صنعتی و سیلوها  می باشد.

از لایف لاین و خطوط نجات برای اهداف صنعتی و همچنین در بخش گردشگری و سرگرمی استفاده می شود.

لایف لاین چیست ؟

لایف لاین یک طنابی است که برای شخصی طراحی شده است که اساساً باید در ارتفاع کار کند ، به گونه ای که مهار تمام بدن کارگر را به طناب متصل می کند که بتواند در حین کار در بلندی با طناب حرکت کند.

این سیستم باید به طور سالیانه مورد بررسی قرار بگیرد تا مشکلی در مورد امنیت آنها پیش نیاید.

به بیانی ساده تر طناب های نجات که پایه ی زمینی دارند از طناب های افقی تشکیل شده اند که به یک یا دو لنگر که معمولا روی سقف و یا پل ها و یا مناطق ساختمانی قراردارند. هر منطقه ای که امکان افتادن از آن وجود دارد متصل اند. لایف‌لاین هایی که در مناطق ساختمانی استفاده می شوند از تجهیزات بیشتری برای حفاظت بیشتر تشکیل شده اند. این نوع تجهیزات معمولا به دو منظور استفاده می شوند.

نگه داشتن کارگران در ارتفاع و یا جلوگیری از افتادن آن ها از ارتفاع مخصوصا هنگام نماشویی با طناب که در هر دو مورد می توان از لایف لاین ها با خیالی آسوده بهره برد.

لایف لاین

انواع مختلف لایف لاین

  • عمودی و افقی
  • موقت و دائمی
  • فولادی و مصنوعی

لایف لاین موقت

در مواردی که کار در ارتفاع بصورت موقت انجام می شود و یا امکان نصب سیستم ثابت، وجود ندارد از این نوع لایف لاین استفاده می شود.

لایف لاین دائمی

خطوط نجات برای کارهایی است که به کار معمول و ثابت در ارتفاع مانند کنترل و تمیز کردن نیاز دارند. آنها سرانجام با نقاط لنگر انداخته شده با روشهای دائمی مانند پیچ ​​و مهره های فولادی یا شیمیایی ، پیچ و گشتاور به سازه ثابت می شوند. طناب های فولادی و سیستم های نجات نرده ای ترجیح داده می شوند زیرا در برابر سایش مانند شرایط آب و هوایی و آسیب های استفاده شده مقاومت بیشتری دارند.

لایف لاین عمودی

از لایف لاین های عمودی برای جلوگیری از افتادن های از پشت استفاده می شود. این نوع سیستم در بالاترین نقطه ممکن قرار می گیرند که این ویژگی را دارند که بتوانیم علاوه بر سقوط نکردن از ارتفاع طول طناب در انجام کار ، آنرا کم و زیاد کنیم .

لایف لاین

لایف لاین افقی

برای جلوگیری از سقوط افرادی استفاده می شود که نزدیک به لبه ی پرتگاه ها، روی بام، روی سطوح شیب دار و یا روی سازه های افقی مانند اسکلت ساختمان مشغول به فعالیت هستند.

لایف لاین مصنوعی

روشی است که در خطوط نجات موقت ترجیح داده می شود و با طناب های مصنوعی نصب می شود. سریعاً توسط تکنسین های مخصوص دسترسی به طناب آموزش دیده بدون آسیب رساندن به سازه نصب و برداشته می شود.

لایف لاین فولادی

روشی است که با طناب یا ریل فولادی استفاده می شود و بیشتر برای خطوط نجات دائمی ترجیح داده می شود. همچنین ممکن است برای خطوط نجات موقت استفاده شود.

شبکه ایمنی

اجرای شبکه ایمنی برای پوشاندن فضاهایی است که خطر سقوط با شبکه مصنوعی را در مکان هایی ایجاد می کند که پرسنلی که باید در ارتفاع کار کنند ممکن است از هیچگونه تجهیزات ایمنی استفاده نکنند. همچنین هنگام اجرای نصب پوشش سقف برای سازه های فلزی به جای داربست ، به عنوان سکویی برای کار در ارتفاع استفاده می شود. همچنین از کارگران روی زمین در برابر سقوط اشیا به همراه پرسنلی که در ارتفاع کار می کنند محافظت می کند. روش های اجرا به عنوان شبکه ایمنی و بستر شبکه ایمنی مرتب شده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیر - 09199722812