محکم کردن سنگ نما ساختمان

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب یک ساختمان و آپارتمان نمای ظاهری آن است. استفاده از سنگ های متنوع و زیبا در سنگ نمای ساختمان توانسته اند زیبایی بی نظیری به هر کدام از ساختمان های اطراف ما هدیه کنند؛ اما آیا زیبایی تنها ملاک انتخاب یک آپارتمان است؟ در جواب به این سوال باید گفت که در فاکتور مهم در انتخاب یک آپارتمان، ایمنی آن است.

در مورد نمای ساختمان، ایمنی تنها در یک حالت ایجاد می شود و آن نیز زمانی که است سنگ نما به صورت اصولی و با متریال در جای خود محکم شده باشد. در صورتی که در زمان ساخت بنا این محکم کاری انجام نشود، تنها راه حل منطقی برای این کار محکم کردن سنگ نما ساختمان با طناب یا راپل است. این راه حل با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به بستن داربست، ایمنی مورد نیاز یک ساختمان را تضمین می کند.

اهمیت محکم کردن سنگ نما ساختمان

با یک نگاه اجمالی به اطراف می توان متوجه شد که متاسفانه کمتر ساختمانی دیده می شود که سنگ نمای آن پیچ و رولپلاک شده باشد. عدم توجه به این امر در بلند مدت خطر سقوط سنگ نما را افزایش می دهد. عواملی همچون موارد زیر می تواند سنگ نمای ساختمان شما را شل و یا لق کند:

  • نشست ساختمان
  • بازسازی داخلی ساختمان
  • ساخت یک بنای جدید در همسایگی ساختمان
  • زلزله

محکم کردن سنگ نما

علاوه بر عوامل محیطی که باعث لق شدن سنگ نمای می شود، عدم استفاده از سیمان یا مصالح ساختمانی استاندارد، عدم استفاده از سنگ مرغوب و نداشتن تخصص کافی کارکنان، در زمان نصب سنگ ها نیز در شل شدن نمای ساختمان بی تاثیر نیستند.

در صورتی که محکم کردن سنگ نما ساختمان را به تعویق بی اندازید سقوط این سنگ ها علاوه بر اینکه ظاهر ساختمان را زشت می کند، بلکه در صورت سقوط سنگ ها روی سر عابرین خطر مرگ آن ها را تهدید خواهد کرد.

روش های محکم کردن سنگ نما ساختمان

در صورتی که تصمیم به محکم کردن سنگ نما ساختمان دارید دو راه پیش روی شما است:

محکم کردن سنگ نما ساختمان با طناب

این روش بهترین روش چسباندن سنگ نمای ساختمان است. راپلکاران بدون نیاز به داربست و تنها با تکیه بر مهارت و استفاده از تجهیزات ایمنی و کار در ارتفاع با کمک طناب و راپل از ساختمان آویزان شده و سنگ ها را پیچ و رولپلاک می نمایند. این کار هزینه بسیار مقرون به صرفه ای دارد. هزینه نصب و کرایه داربست صرفه جویی می شود.

محکم کردن سنگ نما در تهران

نیروی راپلکار همگی آموزش دیده هستند و از لوازم ایمنی برای کار در ارتفاع استفاده می کنند. از این رو هزینه هایی که بابت بیمه و آسیب های ناشی از کار نیز به حداقل کاهش می یابد. سرعت کار و اجرای پروژه به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

پیچ و رولپلاک با داربست

در این روش بعد از بستن قرارداد داربست ها روی ساختمان نصب می شوند و در ادامه افراد متخصص در زمینه چسباندن سنگ نما، با کمک پیچ و رولپلاک، سنگ نماها را محکم می کنند. بستن داربست، هزینه و زمان زیادی را به همراه دارد و روشی سنتی برای محکم کردن سنگ نما ساختمان است.

مراحل چسباندن سنگ نما ساختمان

قبلا بررسی کردیم که چه عواملی باعث لق شدن یا سقوط سنگ نمای ساختمان می شوند، در ضمن روش های مختلف محکم کردن سنگ نما ساختمان را نیز بررسی کردیم؛ اما یک راپلکار چگونه این سنگ های لق شده و یا افتاده را محکم می کند؟

در مرحله اول بستن تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع انجام می گیرد. راپلکار باید از ایمنی خود در هنگام کار مطمئن شود.

در ادامه کار از سنگ هایی شروع می شود که سن بیشتری دارند. این سنگ ها خطر افتادن بیشتری دارند و از این رو در اولویت قرار دارند.

ابتدا باید سنگ ها سوراخ شوند تا بتوان پیچ و رولپلاک گالوانیزه مخصوص را در آن محکم کرد.

در صورتی که سنگ نمای ساختمان در عرض 40 سانتی متر باشد باید آن را با دریل هیلتی سوارخ نمود؛ اما سنگ نمای عرض 15 سانتی متری با دریل معمولی که به دریل سه نظام معروف است سوراخ می شود. با این کار سنگ نما در حین کار نمی شکند.

به صورت استاندارد هر 40 سانتی متر یک بار یک پیچ و رولپلاک در سنگ نما محکم می شود. این کار باعث می شود در هر سنگ در نما حداقل یک پیچ و رولپلاک قرار داده شود.

در صورتی که سنگ نما جدا شده باشد بعد از آماده و مسطح کردن سطح نمای از متریال مناسب مانند سیمان استفاده شده و سنگ در جای خود قرار می گیرد. در انتها با پیچ و رولپلاک کردن آن، کار را به انتها می رسانند.

در انتها با جمع کردن تجهیزات کار در ارتفاع پروژه به انتها می رسد.

نماشویی و پیچ رولپلاک نمای ساختمان

بهترین زمان برای محکم کردن سنگ نما ساختمان

شاید این تصور ایجاد شود که ساختمان های نوساز نیاز به محکم کردن سنگ نما ساختمان ندارند؛ اما بهترین زمان برای پیچ و رولپلاک کردن سنگ نمای ساختمان، دقیقا بعد از اتمام نماکاری است. به صورت کلی چسباندن سنگ نمای با پیچ به این دلیل توصیه می شود که سنگ نما در جای خود لق نشود و از همه مهمتر سقوط نکند.

از این رو بهترین زمان دقیقا بعد از اتمام کار نماکاری است؛ اما در صورتی که این کار در انتهای کار ساختمان انجام نگرفته است، بهتر است هرچه زودتر به این مهم اهمیت دهید؛ اما بعد از فرونشست ساختمان، بروز یک زلزله هر چند کوچک و یا سقوط اولین سنگ نما، لزوم این کار بیش از هر زمان دیگری مشخص می شود.

کلام آخر

برای محکم کردن سنگ نما ساختمان روش های سنتی زیادی وجود دارد اما پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با طناب و بهتر بگوییم با راپل بهترین روش و جدیدترین آن ها است. شرکت تهران پارس راپل یکی از قدیمی ترین شرکت هایی است که در این زمینه و همچنین هر فعالیت کار در ارتفاع اعم از شستن نمای ساختمان، نصب لوله سیمانی و فلزی و … فعالیت دارد. در صورت نیاز به هر فعالیت کار در ارتفاع پیشنهاد می کنیم با شماره های داخلی سایت تماس حاصل نمایید تا از مشاوره رایگان همکاران ما کمک بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیر - 09199722812