اقدامات احتیاطی و ایمنی هنگام جوشکاری

جوشکاری در ارتفاع

جوشکاری در ارتفاع یکی از خدمات کار در ارتفاع می باشد که عملیات جوشکاری خطرات مختلفی را هم برای افرادی که جوشکاری را در ارتفاع انجام می دهند و هم برای سایر افراد ایجاد می کند. بنابراین، مهم است که کارمندان از خطرات جوشکاری در ارتفاع آگاه باشند و بدانند که برای محافظت از خود چه اقدامات احتیاطی را می توانند انجام دهند.

شوک الکتریکی

در طی فرآیند جوشکاری، از مدارهای الکتریکی استفاده می شود. بنابراین، هنگام جوشکاری، افراد در معرض خطر برق گرفتگی قرار دارند. شوک الکتریکی جدی ترین خطری است که در اثر جوشکاری ایجاد می شود و می تواند منجر به جراحات و تلفات جدی از طریق ضربه شوک مستقیم به فرد و یا سقوط  او از ارتفاع، شود.

خطرات صوتی

هنگام انجام فعالیت های جوشکاری، احتمالاً فرد در معرض صداهای بلند و طولانی مدت قرار خواهد گرفت. یک صدای بلند بالاتر از 85 دسی بل در نظر گرفته می شود، و فعالیت های جوشکاری می توانند باعث ایجاد نویز بیش از 100 دسی بل شوند. این صداها می تواند برای گوش ها بسیار مضر باشد و منجر به نقص در شنوایی شود.

قرار گرفتن منظم یا فوری در معرض صداهای بلند می تواند باعث کاهش شنوایی دائمی ناشی از سر و صدا شود.

کاهش شنوایی ناشی از صدا می تواند عوارض جانبی زیر را در بر داشته باشد:

  • صدای زنگ در گوش ، معروف به وزوز گوش
  • سرگیجه گاه به گاه ، معروف به سرگیجه
  • افزایش ضربان قلب
  • افزایش فشار خون

در طی فرآیند جوشکاری، از مدارهای الکتریکی استفاده می شود.

قرار گرفتن در معرض تابش UV و IR

نگاه کردن  به اشعه های شدید ماورا بنفش که هنگام جوشکاری تولید می شود، بدون استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی مناسب، می تواند منجر به یک وضعیت دردناک و گاهی طولانی مدت شود که به آن قوس چشم گفته می شود. عوامل زیادی مانند فاصله، مدت زمان و زاویه نفوذ اشعه ها به چشم می توانند بر شدت آسیب سوختگی ناشی از اشعه های ماورا بنفش تأثیر بگذارند. قرار گرفتن دراز مدت در معرض اشعه ها نیز می تواند منجر به آب مروارید شود و همچنین منجر به کاهش بینایی شود.

شکل های دیگری از جوشکاری در ارتفاع که به چشم آسیب می رسانند، عبارتند از:

  • اجسام خارجی که به چشم وارد می شوند، از جمله شن ، جرقه و گرد و غبار.
  • دودهای ذره ای و گازها، که می تواند به التهاب ملتحمه منجر شود.

قرار گرفتن در معرض دودها و گازها

انجام فعالیت های جوشکاری فرد را در معرض دودهای گازی نامرئی قرار می دهد، از جمله ازن، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای کروم و نیکل، و مونوکسیدکربن که می توانند به راحتی به ریه های فرد نفوذ کنند. بسته به گاز یا دود، غلظت و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن، آسیب ناشی از آن می تواند شدید باشد.

بیماری های ناشی از جوشکاری دودها و گازها عبارتند از:

  • ذات الریه : قرار گرفتن منظم در معرض دود و گازهای جوشکاری می تواند منجر به عفونت ریه شود و سپس به ذات الریه تبدیل شود. آنتی بیوتیک ها معمولاً می توانند عفونت را متوقف کنند، اما ذات الریه شدید می تواند منجر به بستری در بیمارستان، بیماری جدی و مرگ شود.
  • آسم شدید : اکسیدهای کروم و اکسیدهای نیکل تولید شده توسط فولاد ضد زنگ و جوشکاری آلیاژ نیکل بالا هر دو می توانند باعث آسم شوند.
  • سرطان : تمام بخارات جوشکاری سرطان زا تلقی می شوند.
  • تحریک گلو و ریه، از جمله خشکی گلو ، قلقلک گلو، سرفه های سفت.

سوختن

ترکیبی از جرقه های جوشکاری با درجه حرارت بالا ، اشعه ماورا بنفش و فلز مذاب به این معنی است که فرد هنگام جوشکاری مستعد سوختگی شدید می باشد. این سوختگی ها می تواند روی پوست یا چشم ها تأثیر بگذارد و بسیار جدی باشند و همچنین می توانند خیلی سریع اتفاق بیفتند.

سوختگی معمولاً زمانی اتفاق می افتد که جوشکارها فکر می کنند می توانند از اقدامات احتیاطی برای چند جوشکاری سریع و ساده صرف نظر کنند، که کاملا ایده ی بدی است. اگر اقدامات احتیاطی مشخص شده در ادامه مقاله دنبال شوند، به راحتی می توان از سوختگی جلوگیری کرد.

اقدامات احتیاطی ایمنی جوشکاری

اطمینان از سطح بالای ایمنی هنگام انجام هرگونه فعالیت جوشکاری بسیار حیاتی است. نادیده گرفتن تجهیزات حفاظت شخصی و روش های ایمنی کار می تواند عواقب جدی داشته باشد و حتی منجر به مرگ و میر شود. بنابراین، برای محافظت از خود در محل کار، باید اقدامات احتیاطی ایمنی زیر را دنبال کرد.

همیشه از تجهیزات حفاظت شخصی مناسب استفاده کنید

همیشه از تجهیزات حفاظت شخصی مناسب استفاده کنید

کارفرما یا مدیر وظیفه دارد تجهیزات محافظت شخصی (PPE ) مناسب را در اختیار کارمندان قرار دهد. PPE شامل موارد زیر خواهد بود:

کلاه ایمنی جوشکاری با محافظ های جانبی

کلاه ایمنی جوشکاری فرد را در برابر اشعه ماورا بنفش، ذرات، آوار و سوختگی شیمیایی محافظت می کند. مهم است که برای کاری که انجام می دهید سایه لنز مناسب داشته باشید. افراد باید دستورالعمل ها را دنبال کرده و فیلتر لنز را به تدریج تنظیم کنند تا دید خوبی در کار داشته باشند که چشم دچار آسیب نشود.

ماسک مخصوص برای تنفس

ماسک های مخصوص تنفس فرد را در برابر بخارات و اکسیدهایی که فرآیند جوشکاری ایجاد می شود، محافظت می کنند. ماسک باید برای کارهایی که فرد قرار است انجام دهد مناسب باشد.

لباس مقاوم در برابر آتش

لباس های مقاوم در برابر آتش، فرد را در برابر گرما، آتش و شعله های ایجاد شده در فرآیند جوشکاری محافظت می کند و از افراد در برابر سوختگی محافظت می کند. لباس نباید دکمه سر دست داشته باشد و جیب های آن باید توسط فلپ پوشانده شده یا بسته شود. جنس لباس نباید مصنوعی باشد و در عوض، چرم و پنبه مقاوم در برابر شعله و آتش باید برای این منظور انتخاب شود.

محافظ گوش

محافظت از گوش در برابر خطرات صوتی بسیار ضروری است. مهم است که از محافظ گوش مناسب برای سر و صدای ایجاد شده در محل کار و در صورت وجود خطر جرقه یا پاشیده شدن آن به گوش، از صداگیرهای مقاوم در برابر آتش استفاده شود.

چکمه و دستکش

دستکش های عایق  مقاوم در برابر شعله و کفش های ایمنی با پنجه های پلاستیکی با کف لاستیک، فرد را در برابر شوک های الکتریکی، گرما، آتش سوزی، سوختگی و افتادن اشیا بر روی فرد و آسیب دیدگی محافظت می کند.

برای به دست آوردن محافظت کامل از فرد از طریق تجهیزات محافظت شخصی، نباید:

بالا زدن آستین یا شلوار

بالا زدن لباس، باعث می شود جرقه ها و شعله های دستگاه جوشکاری به سمت قسمت های بالا زده شده لباس فرد پرت شده که می تواند منجر به سوختگی شدید شود. همچنین نباید هرگز شلوار را در چکمه های کاری  فرو کرد.

برداشتن کلاه ایمنی هنگام جوشکاری

همیشه هنگام جوشکاری و در مجاورت جوشکار دیگر باید از کلاه ایمنی استفاده شود. در حالی که شدت تابش تولید شده هرچه فاصله فرد از یک دستگاه جوشکاری بیشتر باشد کاهش می یابد، ولی کسانی که در فاصله کمتر از 10 متر قرار دارند هنوز هم در معرض خطرات آن هستند. بنابراین، مهم است که پشت ماسک جوشکاری بمانید یا از PPE صحیح استفاده کنید، حتی اگر خود شخص مشغول انجام عملیات جوشکاری نباشد.

برنداشتن کلاه ایمنی هنگام جوشکاری

آموزش مناسب جوشکاری

قبل از شروع هر کار جوشکاری، مهم است که فرد در مورد استفاده و ایمنی کار خود آموزش کافی را ببیند. دوره های آموزش فرصتی برای آموزش آسان، مقرون به صرفه و انعطاف پذیر را برای افراد فراهم می کند.

اطمینان حاصل کردن از درست بودن تهویه ی فضای کار

تهویه مناسب هنگام جوشکاری از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا گازها و ذرات موجود در هوا را از محل کار خارج می کند. برای مقابله با تمام آلاینده های ایجاد شده در فرآیند جوشکاری ممکن است لازم باشد ترکیبی از استراتژی های تهویه را به کار گرفته شود. اگر راهکارهای تهویه به میزان کافی از قرار گرفتن در معرض هوا کم نمی کند، ممکن است لازم باشد از ماسک برای تنفس استفاده کنید.

اطمینان حاصل کردن از غیر قابل اشتعال بودن فضای کار

فرد باید از نگهداری مواد قابل اشتعال در مجاورت فرآیندهای جوشکاری خودداری کند زیرا جرقه، پاشش گرما و فلز  تولید شده در فرآیند جوشکاری می توانند مواد قابل اشتعال را به آتش بکشند.

در جوشکاری در ارتفاع یا هر نوع دیگری از جوشکاری، باید به نکات ایمنی دقت کرد و آن ها را رعایت کرده تا از هرگونه آسیب به افراد در حال کار جلوگیری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیر - 09199722812