شرکت کار در ارتفاع تهران و کرج | قیمت کار در ارتفاع | 09199722812

کار در ارتفاع چیست؟

شغل کار در ارتفاع یک فعالیت پرخطر است و به کارهایی گفته می شود که در هر مکانی در ارتفاع  انجام می شود و اگر اقدامات احتیاطی در محل کار وجود نداشته باشد، فرد می تواند از یک فاصله مشخص سقوط کند و در نتیجه منجر به آسیب دیدگی شخص و یا حتی مرگ شود. (به عنوان مثال سقوط از سقف)

 

توصیه می شود قبل از کار در ارتفاع ، ارزیابی ریسک انجام شود تا مشخص شود که آیا می توان از انجام شغل کار در ارتفاع جلوگیری کرد.

بیشتر کارهایی که در ارتفاع انجام می شود اغلب می تواند از سطح زمین به طور کامل، یا تا حدی انجام شود، بنابراین از این طریق می توان از خطرات کار در ارتفاع جلوگیری کرد. با این حال، اگر گزینه دیگری برای انجام کار وجود ندارد و باید در ارتفاع کار انجام شود، برای جلوگیری از سقوط باید سلسله مراتب اقدامات انجام شود.

 

برخی از این اقدامات کار در ارتفاع عبارتند از:

 

 • تهیه یک سکوی کاری که به خوبی ساخته شده، همراه با تخته های محافظ (اگر این کار عملی نیست و یا کار کوتاه مدت است، باید از تجهیزات تعلیق در کار مانند طناب استفاده شود.)
 • تهیه تجهیزات مورد نیاز برای نجات افراد در سقوط جمعی یا مهارکننده سقوط فردی (به عنوان مثال تورهای ایمنی، تجهیزات ایمنی)
 • استفاده از نردبان یا پله های پله ای که اگر هیچ یک از اقدامات ذکر شده در بالا قابل انجام نباشد.

در بیشتر فعالیت های نماشویی ساختمانی ، نمی توان از قیمت کار در ارتفاع جلوگیری کرد یا آن را  در سطح زمین انجام داد. بنابراین، اقدامات كنترلی مناسبی برای رفع خطرات كار در ارتفاع مورد نیاز است که باید به آن ها توجه گردد.

 

کار در ارتفاع به هر کاری گفته می شود که در ارتفاع صورت بگیرد

 

کار در ارتفاع چیست؟

طناب کار در ارتفاع به عنوان کار می تواند به صورت زیر تعریف شود:

 

 • در یک محل کار مرتفع، که یک فرد می تواند از آن سقوط کند،
 • نزدیک یک لبه باز و بدون محافظ که ممکن است یک فرد از روی آن بیفتد،
 • بر روی یک سطح شکننده که از طریق آن شخص می تواند سقوط کند،
 • و یا در هر مکان دیگری (چه در بالای زمین و چه در زیر زمین) که ممکن است یک فرد از یک سطحی به سطح دیگری سقوط کند و به دلیل فاصله سقوط، فرد یا شخص آسیب ببیند.

اگر اقدامات ایمنی لازم انجام نشود، کار در ارتفاع می تواند منجر به آسیب جدی در محل کار و حتی مرگ فرد شود.

 

نحوه ی استفاده از تجهیزات کار در ارتفاع می تواند از حوادث جلوگیری کند

 

سقوط به عنوان بهترین کمک کننده به مرگ در محل کار

سقوط همچنان یکی از مهمترین دلایل تلفات در محل کار است که سالانه بیش از یک سوم تلفات کل محل کار را در پی دارد. این مرگ و میرهای ناشی از سقوط در کار بیشتر ناشی از سقوط از ارتفاع و به دنبال آن لغزش، سکندری خوردن و انواع سانحه های سقوط است.

 

در حالی که صنایع پر خطر مانند ساخت و ساز به طور سنتی بیشترین میزان سقوط مرگبار را به همراه دارند، سقوط منجر به تلفات در محل کار در بخش های دیگر، به عنوان مثال وظایفی که کارگران را ملزم به کار در سقف می کند، نیز اتفاق میفتد.

بر اساس بررسی تجزیه و تحلیل ایمنی کار در ارتفاع، سه توصیه اساسی توسط  کار ملی کار در ارتفاعات ارائه شده است که عبارت اند از:

 

 • اجرای طرح پیشگیری از سقوط ،
 • میسر کردن کمک های کاربردی،
 • توسعه صلاحیت افراد.

 

چه شرایط کاری خطر سقوط از ارتفاع را افزایش می دهد؟

اگرچه هر فعالیتی که در ارتفاع انجام شود می تواند خطرناک باشد، اما شرایط خاصی وجود دارد که خطر سقوط را افزایش می دهد و این موارد عبارتند از:

 

 • کار روی سه پایه
 • کار روی پشت بام ها
 • کار روی نردبان
 • کار روی یک سازه بلند
 • کار در نزدیکی یا مجاور مواد و مصالح شکننده و ضعیف
 • کار کردن بر روی یک مخزن، گودال
 • کار روی صخره ها یا زمین های شیب دار
 • کار در بالای وسایل نقلیه یا تریلرها
 • کار بر روی داربست

معمولاً توصیه می شود از کار در ارتفاع خودداری کنید، اما اگر این کار اجتناب ناپذیر باشد، فعالیت باید از یک سکوی ایمن و محافظ انجام شود. محافظت ضعیف از لبه سکوها، و یا مواردی که ایمن نشده اند و همچنین کار در مناطقی که دارای حفاظ یا پوشش نیستند می توانند خطر سقوط از ارتفاع را افزایش دهند.

از نردبان ها فقط باید به عنوان وسیله ای برای دسترسی به محل کار استفاده شود و فقط باید برای کارهای کوتاه مدت استفاده شوند. اگر فردی کار سبک با مدت زمان کوتاه را انجام می دهد، استفاده از نردبان ممکن است قابل قبول باشد، به شرط آن که تمام خطرات احتمالی به درستی شناسایی و خطرات موجود ارزیابی شده باشد.

 

خطر شرایط آب و هوایی برای کار در ارتفاع

به خاطر داشته باشید که تغییر شرایط آب و هوایی، وزش باد، باران و برف نیز می تواند کار در ارتفاع را خطرناک کند. همچنین، برخی از مشاغل و صنایع در معرض خطر بیشتری برای سقوط قرار دارند. ساخت و ساز، کشاورزی، تعمیر و نگهداری، حمل و نقل جاده ای  رنگ آمیزی و تزئینات، تمیز کردن پنجره ها و غیره، فعالیت هایی هستند که فقط باید با محافظت مناسب در برابر سقوط کار در آن ها انجام شود.

 

آموزش کار در ارتفاع می تواند به کمتر شدن آسیب ها کمک کند

 

چه کسی مسئول کار در ارتفاع است؟

مقررات Work at Height 2005 برای جلوگیری از مرگ و جراحات ناشی از سقوط از ارتفاع ارائه شد، بنابراین رعایت این مقررات، خطرات آسیب دیدگی و یا فوت کارگران را به حداقل می رساند. در صورت بروز حادثه، کارفرمایان، مدیران تاسیسات، مالکان ساختمان ها و هر کس دیگری که کار در ارتفاع را کنترل و مدیریت می کند، از جمله خود اشتغالی ها می توانند مسئول باشند. در صورت بروز حادثه و معیوب بودن یا عدم تایید تجهیزات، این اشخاص مسئول خواهند بود.

 

این افراد و سازمان ها مسئولیت قانونی دارند تا اطمینان حاصل کنند که مقررات کار در ارتفاع 2005 اجرا می شود و کلیه فعالیت ها توسط افراد با صلاحیت به درستی برنامه ریزی، نظارت و انجام می شود. آنها همچنین مسئول هستند از بازرسی منظم سیستم های محافظتی در برابر کار در ارتفاع را حداکثر در فواصل 12 ماهانه، بیشتر در هنگام کار در محیط های خطرناک، اطمینان حاصل کنند.

افرادی که مسئول کار در ارتفاع بدون داربست هستند عبارت اند از:

 

مردم

کارفرما (یا سازمانی که کار در ارتفاع را کنترل می کند، مانند یک شرکت مدیریت تاسیسات) موظف است مسئولیت برخی از وظایف مراقبت را بر اساس مقررات کار در ارتفاع 2005 به عهده بگیرد. در مقررات آمده است که کارفرما باید اطمینان حاصل کند که تجهیزات مناسب کار در ارتفاع از جمله تجهیزات حفاظت شخصی، در دسترس کارگران هستند. کارگران همچنین باید آموزش های لازم در استفاده از تجهیزات را ببینند و در حالی که در حال آموزش استفاده از تجهیزات هستند، باید بر آموزش آن ها نظارت صحیح و کامل شود.

 

تجهیزات کار

آیین نامه 12 مقررات کار در ارتفاع به طور خاص به بازرسی از تجهیزات محافظت در برابر سقوط اشاره می کند. در اینجا، این مسئولیت به عهده کارفرما است که تجهیزات كار در ارتفاع یا نماشویی ساختمان را به طور منظم و به طور صحیح آزمایش و بازرسی کند.

 

محل کار

مقررات کار در ارتفاع همچنین بیان می کند که قبل از استفاده از تجهیزات، سطوح، پارکت ها یا ریل های دائمی، جایی که کار در آن جا انجام می شود، باید در هر موقعیتی بررسی شوند. باز هم، مسئولیت اطمینان از ایمنی محل کار به عهده کارفرما (دارنده وظیفه) است.

در صورت وجود سطوح شکننده در کار، کارفرما (یا پیمانکار مسئول کار) باید اطمینان حاصل کند که یک سکو یا پوشش مناسب و کافی برای محافظت از کارگران فراهم شده است. آن ها همچنین باید تمام اقدامات احتیاطی را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که فاصله از این سطوح تا زمین محدود شده است تا عواقب سقوط را به حداقل برساند.

مسئولیت دیگر کارفرما این است که اطمینان حاصل کند کارگران هنگام نزدیک شدن به خطر مانند سطوح شکننده، با اخطارهای برجسته هشدار، از محیطی که ممکن است برای آن ها خطرناک باشد، آگاه شوند.

 

سقوط یکی از دلایل آسیب در ارتفاع است

 

مراحل ایمنی برای کار در ارتفاع

کار در ارتفاع در طیف متنوعی از صنایع صورت می گیرد و دارای خطرات زیادی برای هر محیط کاری خاص است. با این حال، دلیل عمده بسیاری از حوادث، عدم رعایت اقدامات احتیاطی کافی به ویژه هنگام انجام کار در ارتفاع، نسبتاً کم (از صفر تا شش متر) است، و به این دلیل است که کارگران گاهی اوقات خطرات کار در این ارتفاع را دست کم می گیرند. کارگران، خود یا تجهیزات را به درستی ایمن سازی نمی کنند یا ممکن است از تجهیزات در مناطق نامناسبی که زمین در آنجا ایمن نیست استفاده کنند.

 

فرهنگ ایمنی کار در ارتفاع

فرهنگ ایمنی یک شرکت به شدت بر نحوه رفتار کارگران هنگام کار در ارتفاع، تأثیر می گذارد و بنابراین احتمال تصادفات و خطرات را تحت تأثیر قرار می دهد. بسیاری از سازمان ها تجهیزات شخصی صحیح را در اختیار کارگران قرار می دهند و بعضاً آموزش مقدماتی را برای کارگران خود ارائه می دهند.

اطمینان از رعایت مقررات به تنهایی برای اطمینان از ایمنی کارگران و جلوگیری از حوادث و تلفات جدی کافی نیست. شرکت های پیشرفته تر با فرهنگ ایمنی قوی می توانند اقدامات ایمنی را به طرز چشمگیری بهبود بخشند. در این شرکت ها آموزش و نظارت جدی گرفته خواهد شد و مدیریت به طور منظم تجهیزات و محل را بازرسی می کند. نشان دادن این که به سلامت، ایمنی و رفاه کارگران اهمیت می دهید، به ایجاد رفتار ایمنی مثبت در کار و افزایش قدرت کارکنان کمک می کند، به ویژه در صنایع رقابتی، مانند نفت و گاز و تاسیسات، که مهارت های تخصصی مورد نیاز است.

از آنجا که یک فرهنگ ایمنی قوی می تواند تا حدی اطمینان حاصل کند که از کسانی که در ارتفاع کار می کنند محافظت می شود، اما از طرفی مقررات نیز نقشی اساسی در بهبود اقدامات ایمنی دارند.

کار در بلندی کاری خطرناک است. خطرات این کار، حتی در ارتفاع نسبتاً کم، باید به درستی ارزیابی شده و با دقت برنامه ریزی شوند.

 

انواع تجهیزات کار  در ارتفاع

تجهیزات حفاظت از سقوط را می توان به تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) و تجهیزات حفاظت جمعی طبقه بندی کرد. در شرایطی که خطر سقوط وجود دارد، باید از تجهیزات مناسب مانند داربست، سکوهای کار هوایی، تورهای ایمنی، بالابرها و غیره استفاده شود. با این حال، وقتی اقدامات ایمنی جمعی کافی نیست، باید از PPE استفاده شود.

محیط کار در ارتفاع، نوع وسایلی را که فرد باید در کار استفاده کند تعیین می کند. برای اثربخشی، PPE باید راحت قابل پوشیدن و استفاده باشد، باید بتواند با شرایط خاص آب و هوایی سازگار شود. همچنین، قبل از انتخاب هر قطعه تجهیزات، باید تجزیه و تحلیلی درباره ریسک کامل هر تجهیزات برای شناسایی اقدامات ایمنی جمعی و شخصی مناسب انجام شود.

 

بررسی تجهیزات قبل از شروع کار بسیار مهم است

 

بایدها و نبایدهای ایمنی کار در ارتفاع

قیمت کار در ارتفاع به این معنی است که فردی در مکانی کار می کند که احتیاط های لازم را برای جلوگیری از سقوط از راه دور و در نتیجه آسیب جدی به فرد، می طلبد. کارگران باید سعی کنند که در صورت امکان در ارتفاع کار نکنند. اگر امکان این کار نیست، باید اطمینان حاصل کنند که :

 

 • از تجهیزات و روش های ایمنی مناسب برای کار خاص خود استفاده می کنند،
 • فضای کار شخصی آنه ا برای خود و دیگران در اطراف محل کار امن است.

 

بایدها:

 

 • تا جایی که می توانید در زمین کار کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کارمندان می توانند با خیال راحت و با اقدامات امنیتی کامل به منطقه ای در ارتفاع که در آن کار می کنند، نقل مکان کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که وسایلی که برای کار استفاده می کنید از قدرت، پایداری کافی و برای انجام کار برخوردار هستند و همچنین برای این کار مناسب هستند.
 • تجهیزات و وسایل را مرتباً بازرسی  کنید.
 • وقتی نزدیک به سطح شکننده ای کار می کنید مراقب باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که از سقوط اشیا جلوگیری شده است.
 • مقدمات تخلیه و نجات اضطراری را فراهم کنید.

 

نباید ها :

 

 • نردبان هایی را که روی آن ها کار می کنید، با تجهیزات یا مواد بیش از حد سنگین نکنید.
 • سعی نکنید وقتی در نردبان یا پله برقی هستید به مناطق دور نزدیک شوید.
 • برای انجام کارهای سنگین از نردبان یا پله های پله ای استفاده نکنید. فقط از آنها برای انجام کارهای سریع و سبک استفاده کنید.
 • اجازه ندهید کارگران بی کفایت و بدون تجربه و دانش کافی، هر کاری را در ارتفاع انجام دهند.
 • نردبان را خم نکنید و یا آن را روی سطح فوقانی شکننده قرار ندهید.
 • ساکت نمانید وقتی احساس می کنید شخصی اقدامات ایمنی را برای خود یا دیگران رعایت نکرده است و رعایت این اقدامات را به ایشان یادآوری کنید.

 

تجهیزات کاری بسیار مهم هستند

 

در آخر

آخرین آمار از HSE نشان می دهد، اگرچه سقوط از ارتفاع در حال کاهش است، اما هنوز هم یکی از شایع ترین علل صدمات به کارمندان است و 29٪ از تلفات در محل کار را تشکیل می دهد.

یکی از بهترین راه های کسب و کار برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از فعالیت های کار در ارتفاع بدون داربست ، رعایت قوانین است.

در نتیجه، بسیاری از مشاغل برای اطمینان از مناسب بودن سیستم ها و تجهیزات شخصی آن ها برای کار در ارتفاع، نیاز به آزمایش و بازرسی تجهیزات مورد نیاز برای محافظت در برابر سقوط دارند و این بازرسی باید توسط فرد مسئول پروژه که فردی با تجربه و با دانش کافی است، انجام شود. این کار به آنها اطمینان می دهد که تجهیزات کار در ارتفاع، سازگار و مناسب هستند که باعث می شود خطرات کار را برای کارمندان و شرکت به حداقل برسد.

برای خواندن مطالب بیشتر به ویکیپدیا مراجعه نمایید.

شغل کار در ارتفاع یک فعالیت پرخطر است و به کارهایی گفته می شود که در هر مکانی در ارتفاع  انجام می شود و اگر اقدامات احتیاطی در محل کار وجود نداشته باشد، فرد می تواند از یک فاصله مشخص سقوط کند و در نتیجه منجر به آسیب دیدگی شخص و یا حتی مرگ شود.

 • کار روی سه پایه
 • کار روی پشت بام ها
 • کار روی نردبان
 • کار روی یک سازه بلند
 • کار در نزدیکی یا مجاور مواد و مصالح شکننده و ضعیف
 • کار کردن بر روی یک مخزن، گودال
 • کار روی صخره ها یا زمین های شیب دار
 • کار در بالای وسایل نقلیه یا تریلرها
 • کار بر روی داربست
 • اجرای طرح پیشگیری از سقوط 
 • میسر کردن کمک های کاربردی
 • توسعه صلاحیت افراد

در صورت بروز حادثه، کارفرمایان، مدیران تاسیسات، مالکان ساختمان ها و هر کس دیگری که کار در ارتفاع را کنترل و مدیریت می کند، از جمله خود اشتغالی ها می توانند مسئول باشند. در صورت بروز حادثه و معیوب بودن یا عدم تایید تجهیزات، این اشخاص مسئول خواهند بود.

از نردبان ها فقط باید به عنوان وسیله ای برای دسترسی به محل کار استفاده شود و فقط باید برای کارهای کوتاه مدت استفاده شوند. اگر فردی کار سبک با مدت زمان کوتاه را انجام می دهد، استفاده از نردبان ممکن است قابل قبول باشد، به شرط آن که تمام خطرات احتمالی به درستی شناسایی و خطرات موجود ارزیابی شده باشد.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیر - 09199722812